Все про цистит. Як лікувати, та як не лікувати цистит!
18.12.2023

 

 

БЛОГ ДОКТОРА СЕРГІЯ ЛЮЛЬКО

 

НИРКОВА КОЛІКА

 

від першої допомоги до ефективного вирішення проблеми


 

Уявіть ситуацію: підходить до завершення черговий будній день. Ви вже закінчили роботу, дісталися до будинку, поїли, можливо, випили келих вина або кухоль пива, прилягли на диван, зайшли на YouTube або в соцмережі / включили телевізор / продовжили перегляд серіалу. І ось тут щось пішло не за звичним сценарієм.

В районі попереку ви раптом почали відчувати якийсь дискомфорт, він плавно переходить в ниючий, а після - дуже різкий біль. Ви змінюєте своє становище на дивані, сподіваючись знайти позицію, при якій біль піде або ослабне, але легше не стає, а скоріше навпаки. З'являється озноб, здуття живота і виражене відчуття слабкості, вас починає нудити, можлива і блювота, але навіть після неї легше не стає, вам часто хочеться в туалет «по-маленькому».

Що ж це таке? Перша думка, з'їли щось не те або спиртне виявилося не свіжим. Але це не отруєння. Це ниркова коліка! Що це взагалі таке, за що все це вам і які дії потрібно робити в подібній ситуації? Будемо розбиратися разом.

 

НИРКОВА КОЛІКА: СУТЬ, ПРИЧИНИ ТА ОСНОВНІ СИМПТОМИ

 

Ниркова коліка - це напад гострого болю, який вважається одним з найсильніших, інтенсивних і виражених серед всіх інших.

Больовий синдром, що виникає, неможливо терпіти, так що в деяких випадках людина навіть може виявитися в шоковому стані.

Також потрібно розуміти, що сама по собі ниркова коліка - це не хвороба, а один з основних симптомів небезпечного для здоров'я стану. Такий больовий синдром є наслідком порушення відтоку сечі і в більшості випадків свідчить про те, що у людини є сечокам'яна хвороба, а якщо точніше - почався рух (проходження) каменів з нирки в сечовід.

Як виникає ниркова коліка? Рано чи пізно наявний камінь починає рухатися у напрямку до сечоводу. Тут він стає перешкодою для природного відтоку сечі. Нирка через це буквально роздувається, оскільки підвищується внутрішньомисковий (внутрішньонирковий) тиск. Також тиск сечі призводить до набряклості. Із-за набряку розтягується ниркова капсула, і її больові рецептори збуджуються, в наслідок чого людина і починає страждати від сильного нападу болю.

За різними даними, ниркова коліка хоча б одноразово протягом життя виникає у 1 - 12% населення планети. Найчастіше проблема трапляється у чоловіків. Також слід зазначити, що не тільки сечокам'яна хвороба і відходження каменів може викликати відповідний больовий синдром.

Приблизно в 13% випадків її причиною можуть бути інші патології нирок і сечовивідних шляхів, а саме:

  • туберкульоз;
  • пухлини;
  • водянка нирки (гідронефроз);
  • вроджені аномалії будови сечовивідних шляхів (уровазальний конфлікт);
  • хвороба Ормонда (ретроперитонеальний фіброз).


У цих випадках також має місце закриття просвіту сечових шляхів, але не камінням, а кров'яними згустками, слизом, гноєм і т.д.

Ниркова коліка вважається одним з найбільш виражених і сильних больових синдромів. Вона вимагає невідкладної допомоги та лікування. Людина не може знайти собі місця, шукає позу, в якій біль буде не настільки виражений, але полегшення не приходить. Саме така поведінка і скарги хворого часто дозволяють лікарям припустити коліку навіть без огляду, а так би мовити «на відстані».

Виникнення сильного болю в ділянці попереку найчастіше носить спонтанний характер. Він може з'являтися після тряски, проїзду в транспорті або на автомобілі, вживання алкоголю або просто рясного пиття.

До додаткових характерних симптомів ниркової коліки відноситься наступне:

  • інша локалізація больових відчуттів. Біль може віддавати в пах, статеві органи, включаючи мошонку у чоловіків або піхву у жінок;
  • посилення болю при сечовипусканні;
  • забарвлення сечі в рожевий, а часом і виражено червоний колір. Подібне виникає тоді, коли камінь пошкоджує порожнину нирки або стінки сечоводу;
  • помилкові позиви до сечовипускання і / або дефекації;
  • незначний підйом температури тіла (зазвичай не вище 37.5 градусів Цельсія);
  • уповільнення пульсу;
  • підвищення тиску.


Біль не проходить від декількох годин до декількох днів, а за короткочасним полегшенням може слідувати новий напад.

 

ЩО РОБИТИ ПРИ НИРКОВІЙ КОЛІЦІ? ВІДРАЗУ ВИКЛИКАТИ «ШВИДКУ»

 

Будь-яке серйозне погіршення самопочуття - привід для звернення до невідкладної медичної допомоги. І ниркова коліка не виняток. Мучитеся самі або бачите, як мучиться хтось близький, відразу ж викликайте «швидку». Але бригада не завжди приїжджає за 10-15 хвилин. Є затори у великих містах або віддалені від медичних установ місця. Додатковим негативним фактором виступає епідемія Covid-19, що підвищує навантаження на медичну систему в цілому.

У зв'язку з цим потрібно чітко розуміти, що робити можна і не можна, поки ви чекаєте «швидку». Ось основні рекомендації з цього приводу:

  • при ниркових коліках необхідний повний спокій;
  • також варто по можливості забезпечити побільше вільного простору, так як пацієнти часто не можуть знайти якусь зручну позу або положення тіла;
  • якщо хворий може терпіти біль, то знеболюючі краще не приймати. Вони можуть негативно вплинути на подальшу діагностику;
  • якщо ви впевнені, що справа в каменях (у пацієнта підтверджена сечокам'яна хвороба, це не перша коліка і виходить камінь), а температура тіла не піднялася, то для знеболювання допустимо використовувати гарячу ванну. Вода повинна бути настільки гарячою, наскільки людина може її витримувати.


Звертаємо увагу! Гарячі ванні використовувати потрібно з особливою обережністю і тільки з урахуванням інших супутніх хвороб. Літнім людям такий метод знеболення при нирковій коліці не підходить. Також приймати гарячі ванни не можна тим, хто переніс інфаркт чи інсульт. Альтернативою в цьому випадку можуть бути гірчичники або гарячі грілки. Їх слід прикладати до попереку, а саме до місць розташування нирок.

Якщо біль нестерпний, то допускається прийняти дві-три таблетки Дротаверину або Но-шпи. Замість них можна використовувати Кетанов або Папаверин (одна таблетка), або інші спазмолітики. Підвищити ефективність дозволить введення препаратів внутрішньом'язово: хворобливі відчуття знизяться швидше. Якщо ці лікарські препарати відсутні, то ще можна прийняти нітрогліцерин (половину таблетки під язик).

Ще ефективно знімають біль при нирковій коліці протизапальні нестероїдні препарати, наприклад, Диклофенак. Оптимальним можна вважати внутрішньом'язове або ректальне введення (у вигляді свічок).

Важливо! При використанні ліків в очікуванні швидкої допомоги потрібно вести облік всіх прийнятих медикаментів. Також рекомендується контролювати сечу, а саме стежити за тим, чи не відійшли камені. Як варіант, можна збирати її в посудину. Якщо біль проходить, то скасовувати приїзд бригади «швидкої» не можна. Напад може стухнуть на час через просування каменю, але потім повернутися знову.

 

ЧОМУ ОПИСАНІ МЕТОДИ ЗНЕБОЛЮВАННЯ ПОТРІБНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ВКРАЙ ОБЕРЕЖНО?

 

Ниркова коліка найчастіше є проявом сечокам'яної хвороби. Але її причиною, як ми вже сказали, можуть бути інші патології. А ще ниркова коліка може бути схожа по проявах з іншими хворобами органів малого таза або черевної порожнини. Як мінімум, це може бути апендицит, який також відноситься до вельми поширених причин виклику швидкої допомоги.

Якщо ви думаєте, що це ниркова коліка, але є сумніви (інші симптоми), то до приїзду фахівців нічого не робіть. Так, прийом спазмолітиків або вплив теплом здатні нашкодити при гострому апендициті або інших запальних процесах, які також супроводжуються так званим «гострим животом» і болем. Чекайте лікарів, які на місці або вже в клініці виключать інші патології, а саме:

  • апендицит;
  • жовчнокам'яну хворобу;
  • виразку шлунку;
  • позаматкову вагітність;
  • кісту яєчника (а якщо вона вже раніше діагностовано, то необхідно обов'язково повідомити про це лікарям «швидкої»)


Тема окремого обговорення - це ниркова коліка у жінок «в положенні». В цьому випадку вагітної обов'язково потрібне лікування в стаціонарі. Ниркова коліка за своїми проявами сильно нагадує сутички, так що будь-які зволікання в цьому випадку заборонені. Потрібно відразу викликати лікарів. Ще при дзвінку медикам слід сказати про вагітність пацієнтки і терміні. В такому випадку приїзд бригади буде швидше, адже загроза здоров'ю і життю є відразу для двох чоловік.

 

ДІАГНОЗ «НИРКОВА КОЛІКА» ВСТАНОВЛЕНИЙ: ЩО ДАЛІ?

 

Прибулі до вас додому лікарі проводять огляд і ставлять діагноз. Тут же можуть бути введені препарати, які повинні принести полегшення при нирковій коліці.

Якщо біль не проходить, то треба наполягати на госпіталізації в урологічному відділенні. Чому? Без УЗД і аналізів крові є ймовірність помилки - можливо у вас не ниркова коліка. А в урологічних стаціонарах, які найчастіше представляють собою одне з відділень великих лікарень, є і хірургія, і гінекологія і т.д. При необхідності вас там обстежують, привернуть суміжних фахівців і підберуть необхідне лікування.

Якщо перша допомога допомогла і біль вщухає або повністю минув, то про вирішення проблеми все одно говорити зарано. Вам все одно потрібно на прийом до уролога. Найкраще звертатися до медичних установ і / або до лікарів, які спеціалізуються на лікуванні сечокам'яної хвороби.

Як вибрати уролога, який точно допоможе в даній ситуації? Ось основні рекомендації, до кого варто звертатися:

  • краще йти до фахівця, який також спеціалізується на діагностиці сечокам'яної хвороби, в тому числі проводить УЗД;
  • більш кращий варіант - звернення до уролога, який володіє клінічним досвідом ендоскопічного і малоінвазивного лікування сечокам'яної хвороби;
  • дуже добре, коли в клініці, де приймає фахівець, використовується сучасне обладнання, яке відповідає європейським стандартам надання допомоги при сечокам'яній хворобі, включаючи лапароскопічну стійку, контактний і / або дистанційний літотриптор.


Якщо всі три умови дотримані, то вам за короткий час визначать причину больового синдрому і наявні ризики, а також підберуть ефективне лікування.
Нагадуємо, ниркова коліка - це не хвороба, а прояв порушення відтоку сечі, тобто «закупорки» шляхів, за якими з організму вона виводиться. Урологи використовують такий професійний термін, як обструкція сечовивідних шляхів.

Це дійсно небезпечне явище, причини якого потрібно обов'язково виявити. Інакше стан людини буде тільки погіршуватися. До закупорки може додатися запальний процес і приєднання вторинної інфекції, ступінь інтоксикації (отруєння) організму також буде тільки наростати, і це не кажучи вже про сильний біль.

Власне з вивільнення верхніх сечовивідних шляхів найкраще і починати лікування. І чим швидше, тим краще, адже в такому випадку можна говорити про неускладненій проблеми без розвитку запального процесу. Але на практиці часто буває зовсім інакше.

 

ЯК ПРИЙНЯТО ЛІКУВАТИ СЕЧОКАМ'ЯНУ ХВОРОБУ?

 

Уролог, що приймає пацієнтів в поліклініці, призначає пацієнтові з нирковою колькою УЗД або лабораторні методи дослідження. Це дозволяє визначити розмір каменю і його позицію, ступінь «закупорки» (обструкції) сечовивідних шляхів, вивчає результати аналізів і призначає медикаментозну терапію.

Згідно із загальноприйнятою підходу в урології, камені до 7 мм можуть відходити самостійно. Відповідно, якщо підтверджено, що їх розмір у конкретного пацієнта не більше, то можна призначати стандартну схему лікування і чекати ... Чекати, поки камінь вийде самостійно.

Сказати точно, скільки часу пройде, поки камінь вийде, жоден уролог не може. Чекати доводиться кілька днів, іноді тижнів або навіть більше місяця. Протягом цього періоду часу не виключені повторні напади ниркової коліки з такими ж вираженими симптомами, як ми казали раніше. Больовий синдром обумовлений тим, що в найбільш вузькій частині сечовід в діаметрі становить до 3 мм, а камінь - більше, а саме 5, 6 або 7 мм. У більшості випадків камінь все ж вийде. Але 100% гарантії немає. Плюс фактор часу теж важливий.

Зарубіжні дослідники встановили, що камені діаметром до 5 мм виходять з сечоводу самостійно в 68% випадків, а більше 5 мм - в 47%. Терміни також залежать від їх розмірів. Дрібні конкременти до 2 мм виходять в середньому за місяць, від 2 до 4 мм - аж за 40 днів, а від 4 до 6 мм - за 39 днів. Це дійсно дуже довго!

Але урологія не стоїть на місці. Сучасні малоінвазивні методики активно змінюють підходи до лікування сечокам'яної хвороби. Все більше урологів впевнені, що незалежно від розмірів і розташування каменю, можна уникнути мук і довгого очікування повного полегшення пацієнта, а ефективно допомогти йому позбутися від проблеми. І такий підхід дуже правильний. Навіть дрібні камені в чашечках нирок, які ніяк себе не проявляють, краще зруйнувати. Це виключить ризик їх збільшення і розвитку серйозних патологій, включаючи хронічний пієлонефрит.

 

ЯК ПОЗБАВЛЯТИСЯ ВІД КАМЕНІВ ПРИ СЕЧОКАМ'ЯНІЙ ХВОРОБІ?

 

Серед найрезультативніших малотравматичних методів боротьби з камінням в нирках і сечоводах сьогодні вважається дистанційна літотрипсія (дроблення). Повна назва методики - екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія (скорочено ЕУХЛ).

За допомогою спеціального обладнання (дистанційного літотриптора) і виконується руйнування каменів, які потім природним шляхом залишають організм людини. Дроблення викликають сфокусовані ударно-хвильові імпульси високої інтенсивності з поєднанням хвиль наднизької і надвисокого тиску. Сам ефект можна порівняти зі звичайними хвилями, які розходяться в сторони при падінні в воду чого-небудь.

Дроблення здійснюється поетапно:

  • насамперед дистанційний літотріптер руйнує верхні шари каменю (його щільний каркас);
  • потім ударно-хвильовий вплив викликає утворення тріщини;
  • кожен наступний імпульс робить тріщини глибше;
  • в результаті камінь руйнується на дрібні фрагменти розміром менше 3 мм;
  • після цього дрібні частинки природним чином виводяться з організму людини.


Визначити розташування каменів і сфокусувати імпульсний вплив на них дозволяє рентген. До того ж на багатьох сучасних дистанційних літотріпторах додатково підвищити точність і ефективність процедури дозволяє ультразвукове наведення.

До переваг ЕУХЛ при лікуванні сечокам'яної хвороби відноситься мінімальна травматичність, як результат виконувати процедуру дистанційного дроблення можна в амбулаторних умовах. Багато досліджень підтверджують, що у даного методу є численні переваги перед різними хірургічними втручаннями, включаючи відкриті операції і перкутанну нефролітотрипсію.

Ключову роль для проведення дистанційного дроблення грає розмір каменю. Від цього прямо залежить кількість необхідних сеансів, що дозволяють досягти повного руйнування каменю на дрібні фрагменти.

Зі збільшенням розмірів конкрементів простежується зниження ефективності першої процедури ЕУХЛ. Так, якщо розміри не перевищують 9 мм, то в 4 випадків з 5 позбутися них вдається за один сеанс дистанційної літотрипсії. При наявності більших каменів (до 14 мм) результативність першої процедури ЕУХЛ знижується до 64%.

Також є дослідження, які показують, що дистанційне дроблення каменів в нирках зберігає ефективність при їх розмірі до 15 мм, а в сечоводах - до 10 мм. Крім цього при ЕУХЛ потрібно враховувати й інші фактори, включаючи щільність конкременту. Щільні структури можуть з одного сеансу не піддатися дробленню, що потребують повторного проведення процедури.

Камені розміром до 10 мм, які вже опинилися в сечоводі і викликали ниркову кольку, рекомендується дробити дистанційно відразу ж після діагностики. І чим раніше це зробити, тим ефективніше буде ЕУХЛ. Хворий швидко відчує полегшення і зможе без особливих проблем і болю «народити» пісок і дрібні фрагменти.

Подібна позиція неодноразово підтверджується на практиці. Дуже часто пацієнти буквально «заповзають» в кабінет з приступом ниркової коліки. В ході 10-15 хвилин огляду (візуального, з пальпацією і УЗД-діагностикою) підтверджується діагноз закупорки сечоводу каменем. Ще близько 40-45 хвилин йде на процедуру дистанційного дроблення. А буквально через годину після відпочинку в палаті денного стаціонару клініки залишає ніби зовсім інша людина - здоровий і вже відпочив, а головне - взагалі без каменю і скарг на біль. І це всього за 2 години.

 

КОЛИ МОЖНА ОБІЙТИСЯ КОНСЕРВАТИВНИМ ЛІКУВАННЯМ?

 

З огляду на можливість вирішити проблему виходять каменів швидко і ефективно, чекати і використовувати медикаментозну терапію - часто неправильно по відношенню до пацієнта. До того ж без належного лікування підвищуються ризики ускладнень, які спричиняє за собою сечокам'яна хвороба. Так, на тлі обструкції сечовивідних шляхів можливе зниження функції нирок, розвиток ниркової недостатності або загибель органу.

Обійтися без дистанційної літотрипсії або інших методів дроблення каменів допустимо в наступних ситуаціях:

  • простежується явна тенденція до самостійного відходження каменю. Підтвердженням цьому є те, що вже в перші години після початку коліки камінь виявляється в вічку або нижньої третини сечоводу. За УЗД видно викиди сечі (нехай і ослаблені), а розміри каменю при цьому менше 7 мм. При такому розвитку подій через день УЗД потрібно повторити, зробити аналізи сечі і крові. Якщо виникають повторні ниркові коліки, відтік сечі або показники лабораторних аналізів погіршуються, то рекомендується виконати ЕУХЛ. Якщо стан хворого задовільний (повторні напади не виникають), то рекомендується чекати до тижня, а якщо камінь сам не вийшов, то виконати дистанційну або контактну літотрипсії;
  • камінь розміром до 7 мм знаходиться в сечоводі, але дистанційно роздрібнити його немає можливості технічно. Подібне виникає, якщо конкремент не видно на УЗД або рентгені. У такому випадку потрібно провести КТ з контрастом і переконатися, що камінь має обтічну форму. Кожні три дні рекомендований УЗД-контроль і виконання аналізів сечі і крові. Якщо стан задовільний, то час очікування самостійного відходження не повинно перевищувати 2 тижнів. При ускладненнях або якщо конкремент сам не вийшов за цей час, рекомендується ендоскопічне оперативне втручання для видалення каменю або інші хірургічні методи


Сьогодні дистанційна літотрипсія вже перетворилася в «золотий стандарт» лікування сечокам'яної хвороби з невеликим камінням в нирках і сечоводах. Багато в чому це обумовлено вагомими перевагами цього методу, включаючи низьку травматичність, мінімальні ризики ускладнень після виконання ЕУХЛ і, звичайно ж, високу ефективність. Дистанційне дроблення здійснюється з використанням місцевого (рідше внутрішньовенного) знеболювання в амбулаторних умовах (без госпіталізації). У клініці пацієнт знаходиться 2-3 години, після чого може повернутися додому.

У медичному центрі успішно виконується контактна руйнування каменів в сечоводі і нирках. Для цих цілей застосовується високоефективне обладнання європейського виробництва. Літотрипсії проводить досвідчений хірург-уролог з 11-річним стажем і регулярною практикою виконання малоінвазивного лікування сечокам'яної хвороби - Сергій Люлько.

 



ВИБЕРІТЬ ЗРУЧНИЙ СПОСІБ ЗВ'ЯЗКУ


067 500 02 49

Telegram
Viber
Messanger
Mail

ВИБЕРІТЬ ЗРУЧНИЙ СПОСІБ ЗВ'ЯЗКУ


067 500 02 49


CЕРГІЙ ЛЮЛЬКОхірург-уролог, андролог, сексолог, лікар-ультразвукової діагностики067 500 02 49

хірург-уролог, андролог, сексолог,
лікар-ультразвукової діагностики